تاریخ : دوشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022
0

کتاب «زمین‌شناسی پزشکی» منتشر شد

  • کد خبر : 8633
  • 23 اردیبهشت 1401 - 14:28
کتاب «زمین‌شناسی پزشکی» منتشر شد

به گزارش ایکنا از لرستان، کتاب «زمین‌شناسی پزشکی» تألیف امیرعلی‌حیدر امیری، از نویسندگان لرستانی اردیبهشت‌ماه جاری با شمارگان هزار نسخه با ویراستاری اعظم حسنوند، طراحی جلد فاطمه مقدسی، صحافی گیتی عبدالهی در ۱۰۵ صفحه در انتشارات قلم اعظم خرم‌آباد به چاپ رسید. از عناوین کتاب مذکور می‌توان به زمین‌شناسی پزشکی، پدر زمین‌شناسی پزشکی، پروسه انتقال […]

کتاب «زمین شناسی پزشکی» در لرستان متشر شدبه گزارش ایکنا از لرستان، کتاب «زمین‌شناسی پزشکی» تألیف امیرعلی‌حیدر امیری، از نویسندگان لرستانی اردیبهشت‌ماه جاری با شمارگان هزار نسخه با ویراستاری اعظم حسنوند، طراحی جلد فاطمه مقدسی، صحافی گیتی عبدالهی در ۱۰۵ صفحه در انتشارات قلم اعظم خرم‌آباد به چاپ رسید.

از عناوین کتاب مذکور می‌توان به زمین‌شناسی پزشکی، پدر زمین‌شناسی پزشکی، پروسه انتقال عناصر به بدن موجودات و تأثیر منیزیم، منگنز و مس بر سلامتی اشاره کرد.

مؤلف در این کتاب همچنین تأثیر عناصری از جمله سرب، آرسنیک، کادمیم، جیوه، فلوئور، سلینم، ید، روی، نیکل و کلسیم را بررسی کرده است.

از دیگر عناوین کتاب می‌توان به تأثیر زندگی در ارتفاعات بر سلامتی، خطر غبارهای زمین‌زاد و آلودگی هوا بر سلامت، ضرر و زیان ریزگردها، مواد معلق و ذرات گرد و غبار بر سلامت، منابع آلودگی هوا و ریزگردها، اثرات طوفان‌های گرد و غباری بر سلامت، خاک خوری و تأثیر آن بر سلامت، بیماری‌های زمین‌زاد، بررسی اجمالی بیماری‌های زمین‌زاد در ایران، برخی از بیماری‌های زمین‌زاد، مسمومیت با سرب، علائم مسمومیت با سرب به‌ویژه در کودکان، مواد خطرناک و شیمیایی، مواد منفجره، گازها، مایعات و جامدات قابل اشتعال، مواد اکسید کننده، چشم‌انداز زمین شناسی پزشکی در آینده، بررسی آتشفشان‌ها در افزایش عناصر سطح پوسته زمین و آلودگی هوا، پیشگیری از اثرات مخرب گرد و غبار، تأثیر باران‌های اسیدی بر سلامتی و محیط زیست، تأثیر سنگ‌های آذرین بر سلامت اشاره کرد.

در مقدمه این کتاب آمده است: اصطلاحی به نام زمین‌شناسی پزشکی برای خیلی از افراد نامأنوس و ناآشناست و فقط کسانی با این اصطلاح آشنایی دارند که به نوعی با آن مرتبط بوده و در جریان عملکرد این رشته جدید و میان رشته هستند.

در طی مدت تدریس در مراکز آموزش، زمانی که به آموزش بحث زمین‌شناسی پزشکی می‌پرداختم، شاهد بودم که مستمعین با علاقه و در عین حال به دیده تردید به موضوع نگاه می‌کردند که مگر می‌شود پزشکی به زمین‌شناسی ربط داشته باشد.

چون فصل دوم مربوط به زمین‌شناسی پزشکی در دوره متوسطه دوم و مباحث زمین شناسی پزشکی در دوره‌ها و مقاطع مختلف دانشگاهی خلاصه، مبهم و به نوعی ثقیل بود بر آن شدم بحث زمین شناسی پزشکی را با سبک و سیاق مخصوص روش تدریس خودم به زبان ساده و در عین حال جامع و کامل توضیح دهم.

کتاب حاضر کم حجم، جامع و به زبان ساده است که در آن انواع بیماری‌های زمین‌زاد، تأثیر عناصر متداول سمی و خطرناک بر سلامتی انسان‌ها و بعضاً سایر جانداران و گیاهان و بیماری‌های زمین‌زاد در کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران توضیح داده شده است.

نویسنده در تعریف زمین‌شناسی پزشکی آورده است: شاید برای شما جالب و تعجب برانگیز باشد که مگر می‌‌شود بین کره زمین، سلامت انسان و علم پزشکی رابطه‌ای برقرار باشد! این نگاه اول به ارتباط بین زمین و سلامت انسان و موجودات زنده بر می‌گردد.

اگر بخواهیم موضوع را مقداری بهتر و بیشتر بررسی کنیم متوجه می‌شویم که منشا غذایی که می‌خوریم، آبی که می‌نوشیم و هوایی که استنشاق و تنفس می‌کنیم از زمین و اطراف زمین است، برای درک بهتر این موضوع، اگر مقداری تفکر و تأمل کنید متوجه می‌شوید عناصری که در محیط زیست ما یافت می‌شوند و با آنها سر و کار داریم از زمین و مخصوصا از سنگ کره نشئت می‌گیرند این عناصر بر اثر فرایندهای مختلف متفاوت از طریق هوا و خاک وارد چرخه طبیعت می‌‌شوند.

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که از طریق غذا، آب و هوا چه مواد و عناصری وارد بدن ما می‌شوند؟ آیا می‌دانید این مواد می‌توانند چه اثرات مثبت و منفی بر بدن و روحیه ما داشته باشند؟ تاکنون از خود پرسیده‌اید این مواد از کجا می‌آیند؟

لازم به ذکر است، از این نویسنده لرستانی تاکنون کتب بیداری اسلامی، جنگ نرم، صهیونیسم و رسانه، اصول و فنون سخنرانی و زمین شناسی پزشکی به چاپ رسیده است.

انتهای پیام